Planowanie w Automotive

Świat jest szybszy niż kiedykolwiek. Przemysł wytwórczy goni za tym, aż tchu nie może złapać. Ale musi za nim nadążyć! Ostatnio w swoich działaniach zawodowych skupiłem się na branży automotive. Dowiedziałem się o niej jednej, ciekawej rzeczy…

Cyfrowa transformacja w Automotive

W zasadzie to wielu ciekawych rzeczy się o niej dowiedziałem, ale ta wydaje się być punktem wyjścia dla cyfrowej transformacji tej branży. Od automotivu oczekuje się bezproblemowej integracji między różnymi elementami nawet najbardziej złożonego łańcucha dostaw (a potrafi on składać się z pokaźnej ilości elementów).

Dlatego warto przeprowadzić gruntowny przegląd własnych procesów, systemów i umiejętności – czyli wszystkiego tego, co niezbędne do cyfrowej transformacji.

Od etapu surowca, aż do dotarcia w ręce klienta końcowego, jak najmniejsza liczba osób powinna być zaangażowana w przemieszczenie produktu wzdłuż łańcucha. Jak to osiągnąć? O tym na końcu… Ponadto istotne jest wprowadzanie produktów na czas, przy zaangażowaniu jedynie koniecznych i wystarczających do tego działów organizacji. Wydaje się być oczywiste, a jednocześnie niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Ale ponownie – o tym na końcu. Nie można zapominać także o odpowiedniej automatyzacji współpracy z klientami i dostawcami. Niejednokrotnie to partnerzy biznesowi wyznaczają kierunek strategiczny, dzięki czemu analiza danych i prognozy popytu znacząco optymalizują proces produkcyjny.

Co to oznacza dla branży? Wizja wielopoziomowych platform wykorzystywana przez wszystkich członków supply chain (od tier 1 do tier n), pracujących w transparentnym procesie, staje się rzeczywistością.

Nie zwiększaj tempa, zarządzaj nim

Wszystkie te elementy sprowadzają się do umiejętnego zarządzania szybkością produkcji w automotive. Celowo nie mówię tu o zwiększaniu szybkości, a o zarządzaniu nią. Pewnie wydaje się to sprzeczne z intuicją. Ale w tym cała innowacja! Procesy produkcyjne powinny nadążać za sprzedażą i odwrotnie. Zapewne celem większości przedsiębiorstw produkcyjnych jest optymalizacja procesów produkcyjnych, czy stanów magazynowych i utrzymywania tych wskaźników na możliwe stałym poziomie.

Firmy produkcyjne, które dbają o odpowiednie zarządzanie produkcją, chcą wiedzieć, kiedy przyspieszyć proces, a kiedy należy go spowolnić. Wszystko po to, by uzyskać najlepsze wyniki.

Rozwiązanie podane na tacy

Aby to osiągnąć, stworzyliśmy pierwsze na świecie cyfrowe rozwiązanie, którego nie posiada żaden system ERP! A które pozwala wdrażać metody lean w planowaniu (production leveling) w branży automotive.

Unikatowe podejście do cyfrowej transformacji w duchu lean to połączenie nowej technologii z efektywną koncepcją zarządzania procesem produkcyjnym. Jej celem jest nie tylko praca nad eliminacją marnotrawstwa z procesu produkcyjnego i wspieranie jego efektywności. Istotą jest zwiększenie wyników, poprzez synergię trzech elementów:

  • Metodologia – metodologia lean przynosi wymierne efekty, dlatego wykorzystywana jest do wzrostu efektywności podejmowanych działań
  • Rozwiązanie cyfrowe i IT – wydajna obsługa to wydajny przepływ informacji, dlatego tak istotne są narzędzia cyfrowe, które z łatwością można integrować
  • Eksperci – wsparcie wiedzą, doświadczeniem i pomysłem.