Planowanie - jak jest - a jak myślimy, że jest?

Kilka dni temu poprosiłem Was o uzupełnienie 4 krótkich ankiet na portalu LinkedIn*, które dotyczyły procesów planistycznych w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych**. Jak prezentują się Wasze odpowiedzi w porównaniu do odpowiedzi uzyskanych w badaniu przedsiębiorstw? Sprawdźmy.

PODSTAWA TO PRZYGOTOWANIE

Jak wiemy podstawą prowadzenia jakiegokolwiek procesu czy projektu jest odpowiednie przygotowanie. Nie tylko odpowiednie przygotowanie osób, ale też danych wchodzących do procesu. Opierają się one na dużej ilości danych głównie ze względu na liczbę zmiennych oraz poszczególnych procesów wchodzących w składa planowania. Mamy tutaj przecież chociażby kwestie związane z zakupami, magazynem, zasobami, siłą roboczą, wydajnością czy popytem…

Zarówno Wy, jak i przedstawiciele przedsiębiorstw potwierdzacie, że czas potrzebny na przygotowanie danych do procesu planistycznego waha się od kilku godzin do nawet dwóch dni. Przy czym przedsiębiorstwa deklarują z niewielką przewagą, iż jest to kilka godzin, w przeciwieństwie do ankietowanych z LinkedIn, którzy szacują, że jest to więcej niż dwa dni.

Wyniki obu ankiet nie są zadowalające. Idealnie byłoby gdybyśmy mogli potwierdzić, że przygotowanie danych trwa maksymalnie kilka godzin. Ciekawe czy i kiedy dojdziemy do tego miejsca?

Pytanie 1: Ilość czasu poświęcanego na przygotowanie danych do procesu planistycznego - odpowiedzi ankietowanych z LinkedIn* (35 osób).

Pytanie 1: Ilość czasu poświęcanego na przygotowanie danych do procesu planistycznego - odpowiedzi respondentów z badania procesów planistycznych** (40 osób).

Analiza danych vs podejmowanie decyzji

Nie da się ukryć, że cotygodniowe spotkania planistyczne to świetny sposób, aby wszyscy zaangażowani w proces podążali w tym samym kierunku. Tymczasem tylko połowa polskich przedsiębiorstw produkcyjnych organizuje takie spotkania co tydzień lub częściej. W 26% ankietowanych firm takie spotkania organizowane są raz w miesiącu, a 24% organizacji spotyka się jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Nadrzędnym celem spotkań powinno być podejmowanie kluczowych decyzji. Zdaniem ankietowanych z LinkedIn większość czasu na spotkaniach planistycznych poświęcana jest na podejmowanie decyzji.  Jednak wyniki z badania procesów planistycznych przedstawiają odmienną perspektywę mówiąc, że w większości na spotkaniach dokonuje się analizy danych, lub ewentualnie stosunek czasu poświęcany na obie działalności jest równy.

Myślę, że firmy przez 80% czasu dostępnego na spotkaniach analizują dane, bo nie mają odpowiednich narzędzi, żeby zrobić to sprawnie wcześniej. Przygotowanie danych na spotkanie znacząco odmieniłoby charakter spotkania – skupiono by się na podejmowaniu decyzji, a same spotkania zapewne trwały by krócej. Nasuwa się więc wniosek - Firmom produkcyjnym brakuje narzędzi do sprawnej analizy danych przez co robią to podczas spotkań, gdzie każdy na spotkaniu „zmóżdża się” nad tym, dlaczego tak a nie inaczej i jak te informacje wykorzystać w przyszłości.

Pytanie 2: Stosunek czasu poświęcanego podczas spotkań na analizę danych (AD) i podejmowanie decyzji (PD) - Odpowiedzi ankietowanych z LinkedIn* (12 osób).

Pytanie 2: Stosunek czasu poświęcanego podczas spotkań na analizę danych (AD) i podejmowanie decyzji (PD) - odpowiedzi respondentów z badania procesów planistycznych** (230 osób).

 W badaniu procesów planistycznych około 11% ankietowanych stwierdziło, że trudno oszacować ilość czasu poświęcanego na poszczególne działalności. Może to świadczyć albo o braku świadomości co jest analizą danych a co podejmowaniem decyzji, albo o braku wiedzy osób uzupełniających badanie. Innym powodem tak wysokiego wskazania tej odpowiedzi może być spostrzeżenie, które pojawiło się pod ankietą na LinkedIn: „Brakuje mi tu odpowiedzi 5%AD, 1%PD i 84%kawusia czy cokolwiek”. Może faktycznie zbyt duża część spotkań nie jest wykorzystywana odpowiednio lub nawet jest ledwo związana z tematem?

SZKOLIMY SIĘ?

Planowanie jako podstawa zarządzania to bardzo rozwojowa dziedzina. Poza trendami wpływającymi na efekt działań planistycznych, istotne są także zmiany technologiczne, które jak nigdy dotąd nabrały ogromnego tempa. Bez najświeższej wiedzy, aktualizowanej niejednokrotnie w przeciągu miesięcy, nie da się optymalizować procesów planistycznych, operacyjnych i biznesowych.

Większość ankietowanych z LinkedIn twierdzi, iż szkolenia nie są organizowane, co pokrywa się z odpowiedziami z badania procesów planistycznych. Niewielka rozbieżność pojawia się w głosach dotyczących prowadzenia szkoleń. Według ankietowanych z LinkedIn szkolenia prowadzone są równolegle przez pracowników i firmy zewnętrzne. Natomiast wyniki z badania procesów planistycznych wskazują, iż częściej szkolenia prowadzone są wewnętrznie przez przedsiębiorstwo.

Pytanie 3: Organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu procesów planistycznych - odpowiedzi ankietowanych z LinkedIn* (17 osób).

Pytanie 3: Organizacja i prowadzenie szkoleń z zakresu procesów planistycznych - odpowiedzi respondentów z badania procesów planistycznych** (230 osób).

Zastanawiające jest, dlaczego szkolenia nie są prowadzone oraz dlaczego tak niewielki jest udział instytucji zewnętrznych w ich prowadzeniu?

Cóż, moim zdaniem powodem może być… ogólne zaniedbanie tematu procesów planistycznych. Mam na myśli fakt, iż proces ten nie jest wskazywany jako punkt do ciągłego doskonalenia. Firmy uznają, że „jest dobrze jak jest”. Ale czy na pewno tak jest? Czy naprawdę nie możemy zrobić niczego lepiej? Może zwiększona dostępność szkoleń czy studiów z zakresu planowania pokazałaby, że mamy jeszcze wiele do zrobienia?

A JAK Z EFEKTYWNOŚCIĄ?

Ocena efektywności procesów planistycznych jest trudna z subiektywnego punktu widzenia. Bo co przyjąć za wyznacznik? Ciągłość produkcji? Liczbę osób, która jest zaangażowana w proces? A może jeszcze coś innego? Nieco inaczej przedstawia się kwestia oceny w przedsiębiorstwach, które mierzą KPI powiązane z procesami planistycznymi – wówczas takiej oceny można dokonywać w oparciu o pewne dane. Jednak tego typu działania podejmowane są głównie w naprawdę dużych przedsiębiorstwach…

Odpowiedzi ankietowanych na LinkedIn przechylają się w stronę braku efektywności – natomiast wyniki badania procesów planistycznych bardzo mocno stoją za tezą, iż realizowane procesy są efektywne.

Które twierdzenie jest prawdziwe?

Cóż sądząc po moich rozmowach z wieloma polskimi przedsiębiorstwami produkcyjnymi do efektywności – tej obiektywnej – jest nam niestety daleko. Potrzebujemy wiedzy i doskonalenia procesów planistycznych.

Pytanie 4: Ocena efektywności procesów planistycznych - odpowiedzi ankietowanych z LinkedIn* (13 osób).

Pytanie 4: Ocena efektywności procesów planistycznych - odpowiedzi respondentów z badania procesów planistycznych** (230 osób).


 Raport

23 października – już za tydzień – ukaże się raport z badania pt. „Procesy planistyczne w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych”, którego współrealizatorami było BiModal Solutions , Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie z Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH i Zespół Doskonalenia Procesów Biznesowych z AGH University of Krakow.

W raporcie znajdziecie pełne wyniki badania przeprowadzonego wśród polskich firm produkcyjnych, podzielone na 4 obszary:

  1. Poziom wiedzy i świadomości istoty procesów planistycznych.
  2. Funkcjonowanie procesów planistycznych.
  3. Wsparcie narzędziowo-systemowe.
  4. Źródła pozyskiwania wiedzy.

Dodatkowo w tym 60 stronicowym dokumencie znajdziecie podstawowe informacje dotyczące procesów planistycznych.

Jesteś ciekawy? Zapiszcie się już dziś na listę oczekujących, a w poniedziałek rano otrzymacie od nas pełen raport. Link: https://planning.bimodal-solutions.com/raport2023


_____________________________

ODNOŚNIKI

* ankiety prowadzone na LinkedIn w dniach 10-16 października 2023 roku. W każdej ankiecie uzyskano inną liczbę odpowiedzi. Celem było badanie opinii szerszej społeczności dotyczącej procesów planistycznych.

** badanie ankietowe procesów planistycznych w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych przeprowadzono metodą CAWI w 2022 roku. Uzyskano odpowiedzi od 230 respondentów. Szczegółowe omówienie grupy badanej przedstawiono w raporcie.