Niepewna przyszłość – o planowaniu popytu

Planowanie operacyjne najczęściej bazuje na realnych danych płynących z rynku potwierdzonych w postaci zamówień, można więc zaryzykować stwierdzenie, iż jest to proces mniej skomplikowany. Większym wyzwaniem wydaje się być prognozowanie popytu w dłuższej perspektywie.

Horyzonty i rezultaty

Prognozowanie popytu to część większych procesów. Jako najbardziej rozpoznawalne można tu wymienić planowanie sprzedaży i operacji (S&OP).  Polega ono na tworzeniu planu sprzedaży produktów w różnych horyzontach czasowych: krótkim (~1-3 m-cy), średnim (4-12 m-cy), długim (1-3+ lat). Czas trwania poszczególnych horyzontów jest skalowalny, w zależności od rynku oraz profilu działalności. Przykładowo niektóre branże zrezygnowały z planowania średniego, bazując tylko na krótkim i długim horyzoncie.

Wdrożenie S&OP może przynieść przedsiębiorcom współmierne rezultaty – na przykład*:

  • nawet o 20-30% niższy poziom zapasów,
  • 5-10% ograniczenie kosztów ogólnych,
  • 2-3% zwiększenie wartości sprzedaży.
Skoro to jest taki fantastyczny proces, dlaczego nie wszyscy to robią?

W ramach badania statystycznego* uzyskano wyniki świadczące o tym, że ok. 80% przedsiębiorstw produkcyjnych wykorzystuje zintegrowane planowanie sprzedaży i operacji (S&OP), ale tylko niespełna połowa firm efektywnie realizuje proces planowania popytu (Demand Planning). Powodem takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniego zaangażowania zarządu lub właściciela oraz zmiany sposobu myślenia wszystkich działów, które biorą udział w całościowym procesie. Jak to mówią niestety źle planuje się „od głowy”, jeżeli prezes czy dyrektor generalny nie angażują się w te procesy, nic z nich nie będzie. Po czasie spowodują tylko zmęczenie, frustrację, zniechęcenie do zmian i powrót do poprzedniej rzeczywistości.

Aby uniknąć takiego scenariusza proces powinien być poprawnie zbudowany – metoda i zespół oraz nadzorowany – zarząd/właściciel. Powinien także zostać przeprowadzony skuteczny proces angażowania poszczególnych osób i działów, na odpowiednim poziomie wtajemniczenia, ale przy zachowaniu pełnej kompleksowości danych.

Case study KROSS

Jednym z przedsiębiorstw produkcyjnych funkcjonujących na rynku polskim, plasującym się na pozycji lidera w swojej branży jest firma KROSS, podejmująca wyzwanie digitalizacji i automatyzacji procesu planowania popytu. Oznacza to, iż dotychczas proces ten został już wprowadzony, wielokrotnie przeanalizowany i zoptymalizowany, tak aby wdrożenie cyfrowego, dedykowanego rozwiązania było w ogóle możliwe.

Firma KROSS zdecydowała się na wykorzystanie części modułów platformy BiModal Planning, w tym funkcji dotyczącej planowania popytu (demand planning). Rozwiązanie wypracowane przez firmę BiModal Solutions bazuje na funkcjonalnościach IBM Planning Analytics, posiadając możliwość konfiguracji do specyficznej branży oraz warunków danego przedsiębiorstwa.

Dzięki dostępności i integracji danych zarówno tych bieżących, jak i historycznych, przy wykorzystaniu modelowania statystycznego oraz wiedzy eksperckiej, możliwe staje się stworzenie prognozy. Ta następnie powinna być zestawiona z sytuacją rynkową, a kolejno zweryfikowana i zaakceptowana przez zarząd.

Aplikacja BiModal Planning stwarza możliwość podejmowania decyzji w oparciu o realne (choć prognozowane) dane produkcyjne, przedstawiając ostateczne decyzje w postaci starannie dobranych dashboardów. Dodatkowo moduł daje możliwość tworzenia przeliczeń z wartości ilościowych na walutowe, aby jeszcze lepiej odzwierciedlać wpływ decyzji na organizację.

  

* https://www.ey.com/pl_pl/business-5-0/planowanie-popytu-od-czego-rozpoczyna-sie-efektywny-supply-chain