Planowanie jest sztuką podejmowania decyzji

Z planistami pracuję od dawna, i gdybym w jednym zdaniu miał powiedzieć, czym się na co dzień zajmują, powiedziałbym… podejmują decyzje, podejmują decyzje, podejmują decyzje i później muszą wyjaśniać dlaczego podjęli takie, a nie inne : -) Mistrzowski poziom w efektywnym podejmowaniu decyzji osiągają jedynie ci, których od podjęcia decyzji dzieli 7 kroków...

Krok pierwszy na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Pierwszy krok to identyfikacja przestrzeni decyzyjnej, czyli zdanie sobie sprawy z tego, że należy podjąć pewną decyzję. Ten krok dla większości planistów jest zwykle dość jasno zakomunikowany. Szczególnie, gdy zachodzą zmiany na którymkolwiek z elementów łańcucha dostaw.

Krok drugi na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Drugim krokiem jest zbieranie istotnych informacji. To niezwykle zaniedbywany krok w procesie decyzyjnym planistów nie ze względu na brak świadomości, czy lekceważenie danych, ale przez pracochłonność i czasochłonność tego kroku, na co bardzo często nakłada się niewystarczająca liczba zasobów. Gromadzenie danych podczas ręcznego procesu planowania może zajmować nawet 90% czasu całego procesu. Platforma planistyczna integruje się ze wszystkimi systemami, z których korzysta organizacja. To pozwala gromadzić odpowiednie dane do analityki napędzającej na platformie tworzenie kolejnych, precyzyjnych scenariuszy.

Krok trzeci na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Trzeci krok podejmowania decyzji to tworzenie różnych scenariuszy. Niestety bez odpowiednich danych nie jest się w stanie stworzyć kilku możliwych ścieżek działania i alternatyw. Ten krok podobnie jak drugi, bardzo często bywa pomijany w procesie podejmowania decyzji planistycznych – bo nie ma na to czasu.

Krok czwarty na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Krok czwarty obejmuje nadawanie wagi poszczególnym dowodom, świadczącym o słuszności danego scenariusza. Na tym etapie możemy popaść w heurystykę reprezentatywności, co oznacza, że intuicyjnie, na podstawie niereprezentatywnych przesłanek możemy faworyzować pewne alternatywy, zwykle te o wyższym (na pierwszy rzut oka) potencjale skuteczności. Poleganie jedynie na własnym przeczuciu i emocjach może się okazać błędem dla podjęcia skutecznych biznesowych decyzji. Istotą tego kroku jest obiektywna analiza wartości poszczególnych scenariuszy.

Krok piąty na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Krok piąty to dokonanie wyboru spomiędzy dostępnych alternatyw. Analiza dowodów ułatwia wybór tego scenariusza lub kombinację scenariuszy, które według danych są najoptymalniejsze. 

Krok szósty i siódmy na drodze do podjęcia najsłuszniejszej decyzji

Krok szósty to istota samego działania, czyli po podjętej decyzji, egzekucja jej, wykonanie akcji.

O skuteczności podjętej decyzji będzie świadczył krok siódmy, który obejmuje monitorowanie efektów i konsekwencji podjętych decyzji. Warto rozważyć, czy potrzeba zidentyfikowana w kroku pierwszym została rozwiązana. Być może niezbędne będzie rozważenie innych alternatyw lub przejście przez proces raz jeszcze.

__________

Prawdą jest, że wiele z procesów planistycznych, opartych na podejmowaniu decyzji to przeskakiwanie z kroku 1 do kroku 6, pomijając gromadzenie danych, tworzenie i analizę scenariuszy. Czasem pomijane są kroki pomiędzy 2, a 6 etapem, gdzie pomimo posiadanych danych, decyzja podejmowana jest na podstawie przeczucia.

Przewagą platformy planistycznej nad arkuszami Excel, specjalnymi modułami w systemach ERP, czy nawet rozwiązaniami pudełkowymi do planowania jest to, że odciąża planistów i wykonuje za nich pracę związaną ze zbieraniem i przygotowywaniem danych. Analizy generowane przez platformę dają planistom gotowe scenariusze typu „what if” – dopiero na tej podstawie podejmowane są decyzje z pełną świadomością ich konsekwencji dla całego przedsiębiorstwa. BiModal Planning Platform dostarcza planistom odpowiedzi na właściwe pytania: kiedy? jak? dlaczego? – co pozwala im planować, czyli podejmować odpowiednie decyzje w przeciwieństwie do decyzji opartych jedynie na przeczuciu i intuicji.